Skąd biorą się zdrowe herbaty?

Przyjmuje się, całkiem zresztą słusznie, iż najlepsze herbaty, jeśli chodzi o ich wpływ na zdrowie, to herbata zielona, czerwona oraz biała. Ta ostatnia, dzięki ogromnej gamie swych właściwości, staje się powoli jednym z ulubionych napojów herbacianych Europejczyków,choć niegdyś zarezerwowana była jedynie dla najbogatszych mieszkańców Chin, czyli kraju, z którego pochodzi.

Biała herbata jest niezwykle bogata w antyoksydanty – przeciwutleniacze. Dzięki temu jest świetnym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej, obniża ciśnienie krwi oraz poziom „złego” cholesterolu, zmniejsza ryzyko zawału serca, wspomaga pracę całego układu krwionośnego, wzmacnia kości, przez co redukuje ryzyko osteoporozy, stąd powinny pić ją narażone na odwapnianie kości kobiety w okresie menopauzy i stawy.

zdrowe herbaty

Poza tym, biała herbata jest swoistym eliksirem młodości- redukuje objawy starzenia się skóry poprzez hamowanie powstawania zmarszczek. Tym samym można z powodzeniem zastąpić nią drogie przeciwzmarszczkowe kremy do twarzy (ostudzonej białej herbaty możemy również używać jako np. toniku!). Poza tym, biała herbata jest bogatym źródłem witaminy C, a więc wspomaga odporność i walczy z infekcjami górnych dróg oddechowych. Co więcej, ma działanie antybakteryjne, więc jej picie poprawia stan zębów i dziąseł. Troska o zdrowie jamy ustnej jest dzięki niej jeszcze bardziej efektywna. Jak widać, biała herbata jest napojem, którego działanie jest na tyle wielopłaszczyznowe, iż każdy powinien wprowadzić go do swojej codziennej diety. Pamiętajmy, iż najlepsze herbaty z rodziny białych to te, które kupuje się w formie listków, tj. te sypkie, a nie takie, które spakowane są w torebki. Ich parzenie jest, z pewnością, mniej problematyczne, ale są one zwykle zdecydowanie gorszej jakości niż te pierwsze. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż białe herbaty dostępne są również w różnego rodzaju mieszankach, np. z dodatkiem suszonych owoców, jak ananas, mandarynka. A o innych ciekawych herbatach możemy przeczytać tutaj.